Home / TVS Diodes / MXPLAD18KP70A
minImg
MXPLAD18KP70A
Microchip Technology
Product No:
MXPLAD18KP70A
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
PLAD
Description:
TVS DIODE 70VWM 113VC PLAD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 160A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 77.8V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 18000W (18kW)
Product Status Active
Supplier Device Package PLAD
Series Military, MIL-PRF-19500
Type Zener
Package / Case Nonstandard SMD
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 113V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 70V