Home / TVS Diodes / MXPLAD18KP90CAE3
minImg
MXPLAD18KP90CAE3
Microchip Technology
Product No:
MXPLAD18KP90CAE3
Description:
TVS DIODE 90VWM 146VC PLAD
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 124A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 100V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 18000W (18kW)
Package / Case Nonstandard SMD
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 146V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 90V