Home / TVS Diodes / MXPLAD36KP150CA
minImg
MXPLAD36KP150CA
Microchip Technology
Product No:
MXPLAD36KP150CA
Manufacturer:
Microchip Technology
Package:
PLAD
Description:
TVS DIODE 150VWM 243VC PLAD
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 149A
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 167V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 36000W (36kW)
Product Status Active
Supplier Device Package PLAD
Series Military, MIL-PRF-19500
Type Zener
Package / Case Nonstandard SMD
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 243V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 150V