Home / TVS Diodes / MXPLAD36KP18CA
minImg
MXPLAD36KP18CA
Microchip Technology
Product No:
MXPLAD36KP18CA
Description:
TVS DIODE 18VWM 30.8VC PLAD
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TJ)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 1169A (1.169kA)
Applications General Purpose
Capacitance @ Frequency -
Voltage - Breakdown (Min) 20V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 36000W (36kW)
Package / Case Nonstandard SMD
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 30.8V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 18V