Home / Power Relays, Over 2 Amps / MY4ZIN-CR AC110/120 (S)
minImg
MY4ZIN-CR AC110/120 (S)
Omron Automation and Safety
Product No:
MY4ZIN-CR AC110/120 (S)
Description:
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 120V
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 70°C
Switching Voltage 250VAC, 125VDC - Max
Termination Style Plug In
Contact Rating (Current) 3 A
Coil Current 8.4 mA
Mounting Type Socketable
Coil Resistance 4.43 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage 36 VAC
Contact Form 4PDT (4 Form C)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series MY
Operate Time 20 ms
Mfr Omron Automation and Safety
Coil Voltage 120VAC
Contact Material Silver (Ag)
Must Operate Voltage 96 VAC