N74F244D
NXP USA Inc.
Product No:
N74F244D
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package:
20-SO
Batch:
Datasheet:
Description:
IC BUFFER NON-INVERT 5.5V 20SO
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Input Type -
Number of Bits per Element 4
Output Type 3-State
Logic Type Buffer, Non-Inverting
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 20-SO
Series 74F
Package / Case 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Mfr NXP USA Inc.
Number of Elements 2
Package Bulk
Base Product Number 74F244
Current - Output High, Low 15mA, 64mA