Home / Latches / N74F573D,602
minImg
N74F573D,602
NXP USA Inc.
Product No:
N74F573D,602
Manufacturer:
NXP USA Inc.
Package:
20-SO
Description:
IC D-TYPE TRANSP SGL 8:8 20SO
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 70°C
Output Type Tri-State
Logic Type D-Type Transparent Latch
Independent Circuits 1
Circuit 8:8
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 20-SO
Series 74F
Package / Case 20-SOIC (0.295", 7.50mm Width)
Voltage - Supply 4.5V ~ 5.5V
Delay Time - Propagation 3.5ns
Mfr NXP USA Inc.
Package Tube
Base Product Number 74F573
Current - Output High, Low 3mA, 24mA