N80C151SB16
Intel
Product No:
N80C151SB16
Manufacturer:
Intel
Package:
44-PLCC
Batch:
Datasheet:
Description:
8-BIT, 80151 CPU, 16MHZ
In Stock : 289
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 46
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Core Processor 80C151SB
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Speed 16MHz
Program Memory Type ROMless
RAM Size 256 x 8
Number of I/O 32
Peripherals PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Oscillator Type External, Internal
Supplier Device Package 44-PLCC
EEPROM Size -
Series MCS® 51
Package / Case 44-LCC (J-Lead)
Core Size 8-Bit
Mfr Intel
Connectivity Serial Port
Program Memory Size -
Package Bulk
Data Converters -
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V