N87C196KC-20
Rochester Electronics, LLC
Product No:
N87C196KC-20
Package:
68-PLCC
Batch:
Datasheet:
Description:
IC MCU 16BIT 16KB OTP 68PLCC
In Stock : 184
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 2
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Core Processor MCS 96
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Speed 20MHz
Program Memory Type OTP
RAM Size 488 x 8
Number of I/O 40
Peripherals PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Oscillator Type External
Supplier Device Package 68-PLCC
EEPROM Size -
Series 87C
Package / Case 68-LCC (J-Lead)
Core Size 16-Bit
Mfr Rochester Electronics, LLC
Connectivity SIO
Program Memory Size 16KB (16K x 8)
Package Bulk
Data Converters A/D 8x10b
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V