N87C251SP16
Intel
Product No:
N87C251SP16
Manufacturer:
Intel
Package:
44-PLCC
Description:
IC MCU 8BIT 8KB OTP 44PLCC
In Stock : 197
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 24
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Core Processor MCS 251
DigiKey Programmable Not Verified
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Speed 16MHz
Program Memory Type OTP
RAM Size 512 x 8
Number of I/O 32
Peripherals PWM, WDT
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Oscillator Type External
Supplier Device Package 44-PLCC
EEPROM Size -
Series 87C
Package / Case 44-LCC (J-Lead)
Core Size 8-Bit
Mfr Intel
Connectivity SIO
Program Memory Size 8KB (8K x 8)
Package Tube
Data Converters -
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4.5V ~ 5.5V