NC2D-P-DC48V
Panasonic Electric Works
Product No:
NC2D-P-DC48V
Description:
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 48V
In Stock : 30
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 70°C
Switching Voltage 250VAC - Max
Termination Style PC Pin
Contact Rating (Current) 5 A
Coil Current 7.5 mA
Mounting Type Through Hole
Coil Resistance 6.4 kOhms
Product Status Active
Must Release Voltage 4.8 VDC
Contact Form DPDT (2 Form C)
Seal Rating -
Relay Type General Purpose
Coil Insulation -
Series NC
Operate Time 20 ms
Mfr Panasonic Electric Works
Coil Voltage 48VDC
Contact Material Silver Nickel (AgNi)
Must Operate Voltage 38.4 VDC