NC7SV11P6X
Fairchild Semiconductor
Product No:
NC7SV11P6X
Package:
SC-88 (SC-70-6)
Batch:
Datasheet:
Description:
AND GATE, HC/UH SERIES, 1-FUNC,
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Max Propagation Delay @ V, Max CL 4.5ns @ 3V, 30pF
Logic Type AND Gate
Input Logic Level - Low 0.7V ~ 0.8V
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package SC-88 (SC-70-6)
Series 7SV
Package / Case 6-TSSOP, SC-88, SOT-363
Input Logic Level - High 1.6V ~ 2V
Voltage - Supply 0.9V ~ 3.6V
Number of Inputs 3
Mfr Fairchild Semiconductor
Features -
Number of Circuits 1
Package Bulk
Current - Quiescent (Max) 900 nA
Base Product Number 7SV11
Current - Output High, Low 24mA, 24mA