NCP110AMX105TBG
onsemi
Product No:
NCP110AMX105TBG
Package:
4-XDFN (1x1)
Description:
IC REG LINEAR 1.05V 200MA 4XDFN
In Stock : 2868
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Quiescent (Iq) 25 µA
Output Type Fixed
PSRR 95dB ~ 55dB (100Hz ~ 100kHz)
Voltage - Input (Max) 5.5V
Number of Regulators 1
Current - Output 200mA
Output Configuration Positive
Voltage - Output (Max) -
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 4-XDFN (1x1)
Series -
Control Features Enable
Package / Case 4-XDFN Exposed Pad
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.05V
Voltage Dropout (Max) 0.13V @ 100mA