NCP1402SN33T1
onsemi
Product No:
NCP1402SN33T1
Package:
5-TSOP
Description:
IC REG BOOST 3.3V 130MA 5TSOP
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Synchronous Rectifier No
Output Type Fixed
Voltage - Input (Max) 3.3V
Current - Output 130mA (Switch)
Output Configuration Positive
Topology Boost
Voltage - Output (Max) -
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 5-TSOP
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 0.8V
Series -
Function Step-Up
Package / Case SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Frequency - Switching Up to 200kHz
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V