NCP160AMX1825TBG
onsemi
Product No:
NCP160AMX1825TBG
Package:
4-XDFN (1x1)
Description:
IC REG LINEAR 1.825V 250MA 4XDFN
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TA)
Current - Quiescent (Iq) 23 µA
Output Type Fixed
PSRR 91dB ~ 48dB (100Hz ~ 100kHz)
Voltage - Input (Max) 5.5V
Number of Regulators 1
Current - Output 250mA
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package 4-XDFN (1x1)
Series -
Control Features Enable
Package / Case 4-XDFN Exposed Pad
Protection Features Over Current, Over Temperature, Soft Start
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.825V