NCP500SN25T1
onsemi
Product No:
NCP500SN25T1
Package:
5-TSOP
Description:
IC REG LINEAR 2.5V 150MA 5TSOP
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Current - Quiescent (Iq) 1 µA
PSRR 62dB (1kHz)
Voltage - Input (Max) 6V
Output Type Fixed
Current - Output 150mA
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 300 µA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 5-TSOP
Series -
Control Features Enable
Package / Case SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V
Voltage Dropout (Max) 0.27V @ 150mA