NCP502SN28T1G
onsemi
Product No:
NCP502SN28T1G
Package:
5-TSOP
Description:
IC REG LINEAR 2.8V 80MA 5TSOP
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Quiescent (Iq) 40 µA
PSRR 55dB (1kHz)
Voltage - Input (Max) 12V
Output Type Fixed
Current - Output 80mA
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 90 µA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 5-TSOP
Series -
Control Features Enable
Package / Case SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.8V
Voltage Dropout (Max) 1.3V @ 80mA