NCP512SQ18T1G
onsemi
Product No:
NCP512SQ18T1G
Package:
SC-88A (SC-70-5/SOT-353)
Description:
IC REG LINEAR 1.8V 80MA SC88A
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Quiescent (Iq) 1 µA
PSRR 50dB (1kHz)
Voltage - Input (Max) 6V
Output Type Fixed
Current - Output 80mA
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 90 µA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package SC-88A (SC-70-5/SOT-353)
Series -
Control Features Enable
Package / Case 5-TSSOP, SC-70-5, SOT-353
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V
Voltage Dropout (Max) 0.45V @ 80mA