NCP716MT33TBG
onsemi
Product No:
NCP716MT33TBG
Package:
6-WDFN (2x2)
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 80MA 6WDFN
In Stock : 2891
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Quiescent (Iq) 4.2 µA
PSRR 60dB (100kHz)
Voltage - Input (Max) 24V
Output Type Fixed
Current - Output 80mA
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 5.8 µA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package 6-WDFN (2x2)
Series -
Control Features -
Package / Case 6-WDFN Exposed Pad
Protection Features Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage Dropout (Max) 0.56V @ 80mA