NCP781BMN150TAG
onsemi
Product No:
NCP781BMN150TAG
Package:
6-DFN (3.3x3.3)
Description:
IC REG LINEAR 15V 100MA 6DFN
In Stock : 1349
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Current - Quiescent (Iq) 55 µA
PSRR 83dB ~ 56dB (1kHz ~ 100kHz)
Voltage - Input (Max) 150V
Output Type Fixed
Current - Output 100mA
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 400 µA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Active
Supplier Device Package 6-DFN (3.3x3.3)
Series -
Control Features -
Package / Case 6-VDFN Exposed Pad
Protection Features Over Temperature, Short Circuit
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 15V
Voltage Dropout (Max) 9.5V @ 100mA