NCV8560SN150T1G
onsemi
Product No:
NCV8560SN150T1G
Package:
5-TSOP
Description:
IC REG LINEAR 1.5V 150MA 5TSOP
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Quiescent (Iq) 170 µA
Output Type Fixed
PSRR 62dB ~ 38dB (120Hz ~ 10kHz)
Voltage - Input (Max) 6V
Number of Regulators 1
Current - Output 150mA
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 5-TSOP
Series Automotive, AEC-Q100
Control Features Enable
Package / Case SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Protection Features Over Current, Over Temperature
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V