NCV8668ABPD33R2G
onsemi
Product No:
NCV8668ABPD33R2G
Package:
8-SOIC-EP
Description:
IC REG LINEAR 3.3V 150MA 8SOIC
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 150°C
Current - Quiescent (Iq) 43 µA
PSRR 60dB (100Hz)
Voltage - Input (Max) 40V
Output Type Fixed
Current - Output 150mA
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Current - Supply (Max) 44 µA
Mounting Type Surface Mount
Voltage - Output (Max) -
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 8-SOIC-EP
Series Automotive, AEC-Q100
Control Features Enable, Reset, Watchdog
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Protection Features Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 150mA