NCV891330PD38R2G
onsemi
Product No:
NCV891330PD38R2G
Manufacturer:
onsemi
Package:
8-SOIC-EP
Description:
IC REG BUCK 3.8V 3A 8SOIC
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 150°C (TJ)
Synchronous Rectifier No
Output Type Fixed
Voltage - Input (Max) 36V
Current - Output 3A
Output Configuration Positive
Topology Buck
Voltage - Output (Max) -
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 8-SOIC-EP
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 3.7V
Series Automotive, AEC-Q100
Function Step-Down
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Frequency - Switching 2MHz
Mfr onsemi
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.8V