NEH15M16
NTE Electronics, Inc
Product No:
NEH15M16
Manufacturer:
NTE Electronics, Inc
Description:
CAP ALUM 150UF 20% 16V AXIAL
In Stock : 3840
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 10
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) -
Surface Mount Land Size -
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16 V
Size / Dimension 0.315" Dia x 0.531" L (8.00mm x 13.50mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Series NEH
Package / Case Axial, Can
Mfr NTE Electronics, Inc
Capacitance 150 µF