NEVH100M250II
NTE Electronics, Inc
Product No:
NEVH100M250II
Manufacturer:
NTE Electronics, Inc
Description:
CAP ALUM 100UF 250V RADIAL
In Stock : 346
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Polarization Polar
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 1.496" (38.00mm)
Surface Mount Land Size -
Tolerance -10%, +75%
Lead Spacing 0.295" (7.50mm)
Voltage - Rated 250 V
Size / Dimension 0.709" Dia (18.00mm)
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Ratings -
Lifetime @ Temp. 1000 Hrs @ 85°C
Series NEVH
Package / Case Radial, Can
Mfr NTE Electronics, Inc
Capacitance 100 µF