NJM78L18UA-TE1
Nisshinbo Micro Devices Inc.
Product No:
NJM78L18UA-TE1
Package:
SOT-89
Description:
IC REG LINEAR 18V 100MA SOT89
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Current - Quiescent (Iq) 6.5 mA
Output Type Fixed
PSRR 59dB (120Hz)
Voltage - Input (Max) 40V
Number of Regulators 1
Current - Output 100mA
Output Configuration Positive
Voltage - Output (Max) -
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Supplier Device Package SOT-89
Series -
Control Features -
Package / Case TO-243AA
Protection Features Over Temperature, Short Circuit
Mfr Nisshinbo Micro Devices Inc.
Voltage - Output (Min/Fixed) 18V