P01-12D-2A
NKK Switches
Product No:
P01-12D-2A
Manufacturer:
NKK Switches
Description:
INCAND PANEL INDICATOR ORN 12V
User Guide
Lens Transparency Diffused
Ingress Protection -
Viewing Angle -
Termination Style -
Panel Cutout Dimensions 0.76" x 0.76" (19.30mm x 19.30mm)
Millicandela Rating -
Product Status Obsolete
Lamp Color Orange
Ratings Vf (Typ), If (Max)
Series -
Lens Style Rectangle with Flat Top
Type Incandescent
Voltage 12V
Mfr NKK Switches
Features -
Package Bulk
Wavelength - Peak -
Lens Color Orange
Panel Cutout Shape Square
Current 50mA
Lens Size 16.20mm x 16.00mm