P120KGP-F15B10K
TT Electronics/BI
Product No:
P120KGP-F15B10K
Manufacturer:
TT Electronics/BI
Description:
POTENTIOMETER
User Guide
Number of Gangs 2
Actuator Diameter 0.236" (6.00mm)
Bushing Thread -
Termination Style PC Pins, Board Locks
Actuator Type Flatted
Tolerance ±20%
Built in Switch None
Actuator Length 0.591" (15.00mm)
Number of Turns 1
Temperature Coefficient -
Mounting Type Through Hole, Snap In
Rotation 300°
Product Status Active
Series P120
Power (Watts) 0.05W, 1/20W