P231-FA25BR50K
TT Electronics/BI
Product No:
P231-FA25BR50K
Manufacturer:
TT Electronics/BI
Description:
POT 50K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR
In Stock : 959
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Number of Gangs 1
Actuator Diameter 0.236" (6.00mm)
Bushing Thread M8 x 0.75
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Flatted
Tolerance ±20%
Built in Switch None
Actuator Length 0.984" (25.00mm)
Number of Turns 1
Temperature Coefficient -
Mounting Type Panel Mount
Rotation 300°
Product Status Active
Series P231
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Resistive Material Conductive Plastic
Mfr TT Electronics/BI
Resistance (Ohms) 50k
Size - Body Round - 0.945" Dia (24.00mm)