P231-QC15AR10K
TT Electronics/BI
Product No:
P231-QC15AR10K
Description:
POT 10K OHM 1/4W PLASTIC LOG
User Guide
Number of Gangs 1
Actuator Diameter 0.236" (6.00mm)
Bushing Thread M8 x 0.75
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Knurled and Slotted
Tolerance ±20%
Built in Switch None
Actuator Length 0.591" (15.00mm)
Product Status Active
Series P231
Power (Watts) 0.25W, 1/4W
Resistive Material Conductive Plastic
Mfr TT Electronics/BI
Resistance (Ohms) 10k
Size - Body Round - 0.945" Dia (24.00mm)