P232-DEA20BR100K
TT Electronics/BI
Product No:
P232-DEA20BR100K
Description:
POT 100K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR
User Guide
Number of Gangs 1
Actuator Diameter 0.250" (6.35mm)
Bushing Thread M9 x 0.75
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Slotted
Tolerance ±10%
Built in Switch None
Actuator Length 0.787" (20.00mm)
Product Status Active
Series P232
Power (Watts) 0.5W, 1/2W
Resistive Material Conductive Plastic
Mfr TT Electronics/BI
Resistance (Ohms) 100k
Size - Body Round - 0.906" Dia (23.00mm)