P271-SS22R10K
TT Electronics/BI
Product No:
P271-SS22R10K
Manufacturer:
TT Electronics/BI
Description:
POT 10K OHM 2W PLASTIC LINEAR
User Guide
Number of Gangs 1
Actuator Diameter 0.250" (6.35mm)
Bushing Thread 3/8-32
Termination Style Solder Lug
Actuator Type Slotted
Tolerance ±10%
Built in Switch None
Actuator Length 0.875" (22.23mm)
Number of Turns 1
Temperature Coefficient -
Mounting Type Panel Mount
Rotation 312°
Product Status Active
Series P271
Power (Watts) 2W
Resistive Material Conductive Plastic
Mfr TT Electronics/BI
Resistance (Ohms) 10k
Size - Body Round - 1.050" Dia (26.67mm)