PAAM100-18
TT Electronics/Power Partners Inc.
Product No:
PAAM100-18
Description:
AC/DC CONVERTER 48V 100W
In Stock : 25
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Product Status Active
Current - Output (Max) 2.1A
Line Regulation ±1%
Package / Case 7-DIP Module
Efficiency 93.5%
Mfr TT Electronics/Power Partners Inc.
Features PFC, Universal Input
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Operating Temperature -30°C ~ 70°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial), Medical
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Approval Agency CB, CE, cURus
Voltage - Output 1 48V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 4.29" L x 2.30" W x 1.38" H (109.0mm x 58.5mm x 35.0mm)
Weight -
Number of Outputs 1
Series PAAM100 (100W)
Power (Watts) 100 W
Type Enclosed
Standard Number 60601-1; 60950-1; 62368-1
Load Regulation ±1%