PADP-16V-1-S
JST Sales America Inc.
Product No:
PADP-16V-1-S
Description:
CONN RCPT HSG 16POS 2.00MM
In Stock : 22875
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -25°C ~ 85°C
Number of Rows 2
Number of Positions 16
Color Natural
Row Spacing 0.079" (2.00mm)
Contact Type Female Socket
Mounting Type Free Hanging (In-Line)
Fastening Type Latch Lock
Product Status Active
Insulation Material Polyamide (PA66), Nylon 6/6
Series PAD
Note Contacts Not Included
Connector Type Receptacle
Pitch 0.079" (2.00mm)