Home / DC DC Converters / PAH-53/8.5-D48PB1-C
minImg
PAH-53/8.5-D48PB1-C
Murata Power Solutions Inc.
Product No:
PAH-53/8.5-D48PB1-C
Description:
DC DC CONVERTER 53V 450W
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Input (Max) 75V
Voltage - Isolation 2.25 kV
Voltage - Output 1 53V
Mounting Type Through Hole
Size / Dimension 2.40" L x 2.30" W x 0.50" H (61.0mm x 58.4mm x 12.7mm)
Product Status Last Time Buy
Current - Output (Max) 8.5A
Number of Outputs 1
Voltage - Input (Min) 36V
Series PAH (450W)
Power (Watts) 450 W
Control Features Enable, Active High
Type Isolated Module
Package / Case 9-DIP Module, 1/2 Brick
Efficiency 94%