PC-16-75B9
Pulse Electronics
Product No:
PC-16-75B9
Manufacturer:
Pulse Electronics
Description:
PWR XFMR LAMINATED 1.2VA TH
User Guide
Center Tap No
Termination Style PC Pin
Voltage - Isolation 1500Vrms
Voltage - Primary 115V
Secondary Winding(s) Dual
Height - Seated (Max) 30.18mm
Size / Dimension 34.93mm L x 28.58mm W
Mounting Type Through Hole
Product Status Active
Weight 0.188 lb (85.28 g)
Current - Output (Max) Parallel 150mA, Series 75mA
Primary Winding(s) Single
Series PC Plug-In
Type Laminated Core
Power - Max 1.2VA
Mfr Pulse Electronics
Package Bulk
Voltage - Secondary (Full Load) Parallel 8V, Series 16V