Home / Automotive Relays / PC792A-1C-C1-12C-N-X
minImg
PC792A-1C-C1-12C-N-X
Picker Components
Product No:
PC792A-1C-C1-12C-N-X
Manufacturer:
Picker Components
Description:
RELAY AUTOMOTIVE SPDT 40A 12V
In Stock : 4229
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Coil Power 1.6W
Switching Voltage 75VDC - Max
Contact Rating (Current) 40 A
Termination Style Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Coil Current 133.3 mA
Coil Resistance 90 Ohms
Mounting Type Chassis Mount
Product Status Active
Must Release Voltage 1.8 VDC
Contact Form SPDT (1 Form C)
Series -
Operate Time 7 ms
Coil Voltage 12VDC
Contact Material Silver Tin Oxide (AgSnO)
Mfr Picker Components
Release Time 2 ms
Must Operate Voltage 7.8 VDC