PCA.1S.302.CLLK87
LEMO
Product No:
PCA.1S.302.CLLK87
Manufacturer:
LEMO
Description:
CONN CIRC RCPT 2P GOLD SLDR CUP
User Guide
Cable Opening 0.323" ~ 0.343" (8.20mm ~ 8.70mm)
Backshell Material, Plating Brass, Chrome
Insert Material Polyetheretherketone (PEEK)
Ingress Protection IP50 - Dust Protected
Voltage Rating -
Shell Size, MIL -
Current Rating (Amps) 15A
Contact Finish Thickness - Mating -
Material Flammability Rating UL94 V-0
Product Status Active
Shell Finish Chrome
Shell Size - Insert 302
Connector Type Receptacle, Female Sockets and Male Pins
Mfr LEMO
Contact Material Brass, Bronze
Features Backshell
Contact Finish - Mating Gold
Primary Material Metal
Operating Temperature -55°C ~ 250°C