PCF1C220MCL1GS
Nichicon
Product No:
PCF1C220MCL1GS
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM POLY 22UF 20% 16V SMD
In Stock : 1605
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 105°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.236" (6.00mm)
Surface Mount Land Size 0.209" L x 0.209" W (5.30mm x 5.30mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 16 V
Size / Dimension 0.197" Dia (5.00mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Active
Lifetime @ Temp. 2000 Hrs @ 105°C
Ratings -
ESR (Equivalent Series Resistance) 45mOhm
Series PCF
Type Polymer
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 1.21 A @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 22 µF