PCR2A220MCL1GS
Nichicon
Product No:
PCR2A220MCL1GS
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM POLY 22UF 20% 100V SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.394" (10.00mm)
Surface Mount Land Size 0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 100 V
Size / Dimension 0.394" Dia (10.00mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 125°C
Ratings -
ESR (Equivalent Series Resistance) 39mOhm
Series PCR
Type Polymer
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 1.6 A @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 22 µF