PCR2A5R6MCL1GS
Nichicon
Product No:
PCR2A5R6MCL1GS
Manufacturer:
Nichicon
Description:
CAP ALUM POLY 5.6UF 20% 100V SMD
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Applications General Purpose
Height - Seated (Max) 0.315" (8.00mm)
Surface Mount Land Size 0.260" L x 0.260" W (6.60mm x 6.60mm)
Tolerance ±20%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 100 V
Size / Dimension 0.248" Dia (6.30mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Lifetime @ Temp. 4000 Hrs @ 125°C
Ratings -
ESR (Equivalent Series Resistance) 55mOhm
Series PCR
Type Polymer
Package / Case Radial, Can - SMD
Ripple Current @ High Frequency 1.1 A @ 100 kHz
Mfr Nichicon
Capacitance 5.6 µF