PCT33/10DK
Nemco
Product No:
PCT33/10DK
Description:
CAP TANT 33UF 10% 10V 2917
In Stock : 787
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 125°C
Manufacturer Size Code D
Height - Seated (Max) 0.114" (2.90mm)
Tolerance ±10%
Lead Spacing -
Voltage - Rated 10 V
Size / Dimension 0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Ratings -
ESR (Equivalent Series Resistance) -
Series PCT
Type Molded
Package / Case 2917 (7343 Metric)
Mfr Nemco
Capacitance 33 µF