PDS03-48S3P3
P-DUKE Technology, Inc.
Product No:
PDS03-48S3P3
Description:
DC DC CONVERTER 3.3V 2.3W
User Guide
Voltage - Input (Max) 75V
Product Status Active
Current - Output (Max) 700mA
Supplier Device Package -
Voltage - Input (Min) 36V
Package / Case 14-SMD Module, 7 Leads
Efficiency 76%
Mfr P-DUKE Technology, Inc.
Features Adjustable Output, Remote On/Off
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating)
Applications ITE (Commercial)
Voltage - Output 2 -
Voltage - Output 3 -
Voltage - Output 4 -
Voltage - Isolation 1.6 kV
Approval Agency CB, CE, cURus
Voltage - Output 1 3.3V
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.74" L x 0.50" W x 0.34" H (18.9mm x 12.8mm x 8.7mm)
Number of Outputs 1
Series PDS03 (3W)
Power (Watts) 2.3 W