Home / Fixed Inductors / PE-0805CM391GTT
minImg
PE-0805CM391GTT
Pulse Electronics
Product No:
PE-0805CM391GTT
Manufacturer:
Pulse Electronics
Package:
0805 (2012 Metric)
Description:
FIXED IND 390NH 300MA 1.7OHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 100 MHz
Q @ Freq 40 @ 100MHz
Height - Seated (Max) 0.062" (1.58mm)
Tolerance ±2%
Current Rating (Amps) 300 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.090" L x 0.066" W (2.29mm x 1.68mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 0805 (2012 Metric)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 1.7Ohm Max
Series 0805CM
Inductance 390 nH
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Frequency - Self Resonant 725MHz