Home / Fixed Inductors / PE-0805CM681JTT
minImg
PE-0805CM681JTT
Pulse Electronics
Product No:
PE-0805CM681JTT
Manufacturer:
Pulse Electronics
Package:
0805 (2012 Metric)
Description:
FIXED IND 680NH 240MA 3.5OHM SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 50 MHz
Q @ Freq 32 @ 50MHz
Height - Seated (Max) 0.062" (1.58mm)
Tolerance ±5%
Current Rating (Amps) 240 mA
Shielding Unshielded
Mounting Type Surface Mount
Size / Dimension 0.090" L x 0.066" W (2.29mm x 1.68mm)
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 0805 (2012 Metric)
Ratings -
DC Resistance (DCR) 3.5Ohm Max
Series 0805CM
Inductance 680 nH
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case 0805 (2012 Metric)
Frequency - Self Resonant 550MHz