Home / Fixed Inductors / PE-1008CQ271JTT
minImg
PE-1008CQ271JTT
Pulse Electronics
Product No:
PE-1008CQ271JTT
Manufacturer:
Pulse Electronics
Package:
1008 (2520 Metric)
Description:
FIXED IND 270NH SMD
User Guide
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Current - Saturation (Isat) -
Inductance Frequency - Test 50 MHz
Q @ Freq 45 @ 350MHz
Height - Seated (Max) 0.090" (2.29mm)
Tolerance ±5%
Shielding Unshielded
Size / Dimension 0.115" L x 0.110" W (2.92mm x 2.79mm)
Mounting Type Surface Mount
Product Status Obsolete
Supplier Device Package 1008 (2520 Metric)
Ratings -
DC Resistance (DCR) -
Series 1008CQ
Inductance 270 nH
Type Drum Core, Wirewound
Package / Case 1008 (2520 Metric)
Frequency - Self Resonant 600MHz