PEAMD50-12-B2
TT Electronics/Power Partners Inc.
Product No:
PEAMD50-12-B2
Description:
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 50W
In Stock : 98
Minimum: 1 Multiples: 1
Qty
Unit Price
Ext Price
  • 1
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
User Guide
Operating Temperature 0°C ~ 60°C
Polarization -
Input Type Cord (Sold Separately)
Applications Medical
Form Desktop (Class I), Desktop (Class II)
Output Connector Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D.
Approval Agency CB, CE, cURus, FCC, TUV
Input Connector IEC 320-C14
Size / Dimension 4.45" L x 1.93" W x 1.38" H (113.0mm x 49.0mm x 35.0mm)
Product Status Active
Weight -
Current - Output (Max) 4.17A
Series PEAMD50 (50W)
Power (Watts) 50 W
No Load Power Consumption 210mW
Cord Length 47" (1.20m)
Region Utilized International
Efficiency Level VI
Voltage - Output 12V
Standard Number 60601-1
Mfr TT Electronics/Power Partners Inc.
Package Bag
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC