PEC27SACN
Sullins Connector Solutions
Product No:
PEC27SACN
Description:
CONN HEADER VERT 27POS 2.54MM
User Guide
Insulation Height 0.100" (2.54mm)
Ingress Protection -
Voltage Rating -
Current Rating (Amps) 3A
Features -
Pitch - Mating 0.100" (2.54mm)
Contact Length - Mating 0.230" (5.84mm)
Contact Finish - Mating Tin
Operating Temperature -65°C ~ 125°C
Number of Rows 1
Applications -
Number of Positions 27
Number of Positions Loaded All
Contact Length - Post 0.320" (8.13mm)
Package Bulk
Overall Contact Length 0.650" (16.51mm)