Home / TVS Diodes / PESD12VL1BA-QX
minImg
PESD12VL1BA-QX
Nexperia USA Inc.
Product No:
PESD12VL1BA-QX
Manufacturer:
Nexperia USA Inc.
Package:
SOD-323
Description:
PESD12VL1BA-Q/SOD323/SOD2
User Guide
Bidirectional Channels 1
Operating Temperature -65°C ~ 150°C (TA)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5A (8/20µs)
Applications Automotive, CAN, Telecom
Capacitance @ Frequency 19pF @ 1MHz
Voltage - Breakdown (Min) 14.2V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 200W
Product Status Active
Supplier Device Package SOD-323
Series Automotive, AEC-Q101
Type Zener
Package / Case SC-76, SOD-323
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 37V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 12V (Max)