Home / TVS Diodes / PESD15VS1UB-QX
minImg
PESD15VS1UB-QX
Nexperia USA Inc.
Product No:
PESD15VS1UB-QX
Package:
SOD-523
Description:
PESD15VS1UB-Q/SOD523/SC-79
User Guide
Operating Temperature -55°C ~ 150°C (TA)
Current - Peak Pulse (10/1000µs) 5A (8/20µs)
Applications Automotive, CAN, Telecom
Capacitance @ Frequency 32pF @ 1MHz
Voltage - Breakdown (Min) 17.6V
Mounting Type Surface Mount
Power - Peak Pulse 160W
Product Status Active
Supplier Device Package SOD-523
Series Automotive, AEC-Q101
Type Zener
Package / Case SC-79, SOD-523
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp 40V
Voltage - Reverse Standoff (Typ) 15V (Max)